Ako som riešila fenomén nadmerného ospravedlňovania sa pomocou umelej inteligencie

Úvodný obrázok „I am sorry for being a little bit insanely tired“ nadizajnoval celý nečlovek. S mojou pomocou samozrejme. AI zatiaľ nie je schopná generovať vlastné nápady (i keď conpceptsbot by ti mohol oponovať, tak nádherné lyrické nápady som ešte ani ja nevymyslela). Za pomoci mojich obmedzení a dohľadu sa podarilo toto. Ajtak impozantné, čo? 

Koncept

Projekt „Unnecessary apologies“ skúma sociologický fenomén nadmerného ospravedlňovania sa. Nadmerné ospravedlneňovanie sa znamená hovoriť prepáč keď to vôbec nie je nutné. Takéto ospravedlnenia môžu mať negatívne sociálne konotácie na jednotlivca – hlavne ženy, ktoré tým môžu byť na pracovisku znevýhodňované. Amy Schumer k tomu vyrobila super skit „I’m sorry“, kde zobrazuje úspešné ženy na inovátorskej konferencii, ktoré sa ospravedlňujú až za hranicu absurdnosti. „Prečo sa ženy vždy za všetko ospravedlňujú?“ pýtajú sa v reklame na Pantene.

Amy Schumer - I'm sorry
Skit od Amy Schumer - I'm sorry, kde sa do nepríčetna ospravedlňujú vysokopostavené ženy vo vede

Takže ak sa za všetko sa ospravedlňuješ aj keď vieš, že by si nemala, čo s tým urobíme?

Nápad

Inšpirovala som sa tweetom od @NihachuEatsCats, ktorá vyzvala používateľov aby začali vetu výrazom „I’m sorry for being“ a nechali svoju klávesnicu v telefóne dokončiť vetu za nich. Zvyčajne to vyústilo do pekných nezmyslov ako ospravedlnenia typu „I’m sorry for being a baguette.“ Napriek tomu sa niektoré z nich zdali celkom normálne: „I’m sorry for being a good friend,“ no celkom zbytočné.

Tweet, ktorý nabádal ľudí, aby si vyskúšali ako sa za nich ospravedlní ich klávesnica.

Čo má s tým všetkým AI?

Ak máš na mobile povolenú prediktívnu klávesnicu, tak ako píšeš, zobrazujú sa ti na výber rôzne slová alebo frázy, ktoré by si pravdepodobne napísal. Celé je to založené na tvojich predošlých konverzáciách, tvojom štýle písania a dokonca aj na webstránkach, ktoré navštevuješ. Kľudne si to vyskušaj do komentáru pri tomto článku a napíš mi, čo vygenerovalo tebe.

Mojim zámerom je hyperbolizovať akt nadmerného ospravedlňovania sa priam tak do nepríčetnosti ako Amy Schumer. Vytvorením generatívneho modelu NLP (natural language processing) trénovaného nad množinou týchto tweetov, ktoré vyprodukovali prediktívne klávesnice od niečo cez desaťtisíce ľudí. Konečným modelom umelej inteligencie je nazvimeto inteligencia inteligencií alebo distribuovaná inteligencia, ktorá vygeneruje úplne nové ospravedlnenia na základe týchto dát.

Výsledok

Výsledkom toho všetkého bude interaktívny web, kde si budeš môcť vygenerovať vlastné ospravedlnenie na klik z klávesnice – tvoja denná dávka zbytočných ospravedlnení. Toľko, koľko len chceš. Aby si to potom v skutočnom živote prestal konenčne robiť.

Toto bol môj prvý mockup na predstavenie konceptu webstránky. Takto nejako som si to v hlave predstavovala.

A čo ten grafický dizajn?

Farba pozadia, textu a typografia sa vygenerujú podľa estetických pravidiel, ktoré naprogramujem. Každé nové ospravedlnenie je tak nie len exploráciou možností umelej inteligencie, ale aj semináhodnými farebnými a typografickými kombináciami. 

Jednou vetou...

Generatívny AI model prezentovaný ako esteticky príjemná interaktívna webstránka s dôrazom na interdisciplinárny experiment AI a dizajnu.

Práve v tomto čase sa učím robiť môj prvý web v ReactJS a podarilo sa mi spojazdniť vytvorenie vizuálnych pravidiel, podľa ktorých sa má môj web správať. Je to celkom cool, niekedy len tak klikám a klikám a nechávam sa inšpirovať tým, aký vizuálny bonbón tento môj kód prinesie.

Tento projekt podporili

Nikdy by som si nebola pomyslela, že tento môj šialený nápad, ktorý mi v hlave skrsol niekedy o druhej nadránom pri skrollovaní na twitteri dostane takéto reálne kontúry v takom krátkom čase. Vďaka finančnej podpore Creative Indrustry Košice a môjho rodného mesta Košice sa to všetko deje za dva mesiace. Ďakujem!

5 thoughts on “Ako som riešila fenomén nadmerného ospravedlňovania sa pomocou umelej inteligencie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *